En Büyük Hayalim Ne? Hayaller Nasıl Bulunur?

Son günlerde onlarca film, dizi ve video izledim çünkü stresliydim, kafamı dağıtacak bir şeyler bulmalıydım. Dışarı çıkıp gezecek pek zamanım da hevesim de yoktu. Çok stresli bir dönemdeyim ve açıkcası bazı hatalarımın da acısını çekiyorum. Her hatam da beni daha olgun biri yapıyor, daha farklı düşünmemi sağlıyor. Bu dönemde de izlediklerimin de etkisiyle birkaç gerçeği fark ettim.

İnsanların hep bir yaşam amacı olmasını ve büyük hayallere sahip olması gerektiğini düşündüm. Hala da öyle düşünüyorum ama bunlar ne olmalıydı? Yani yaşam amacımız ve hayallerimiz ne olmalıydı? Bu soruya cevap olarak bilmeden en çok yaptığım şeyi yaptım, tek tek denedim. Kendime sürekli farklı hedefler belirledim, amaçlarım değişti, hayallerim zor olsa da değişti. Birçok şey yaşadım ve artık kendimi de hayatımı da çok daha iyi tanıyorum. Elbetteki yeteri seviyeye hiç ulaşamayacağım.

Üniversiteye başlamadan önce bir bilgisayar mühendisi olup kendi şirketimi kurmak ve yeni bir Steve Jobs olmak gibi bir hayalim vardı ve tek önemli kişi bendim. Üniversiteye ilk başladığımda ise hala şirket kurmayı falan istiyordum ama bir de -bir YouTube videomda da bahsettiğim gibi- hayata bir sıfır geriden başlamış insanlar için büyük şeyler yapmak istiyordum, özellikle de hiçbir fırsatı olmayan çocuklar için fırsatlar yaratmak istiyordum. Sonra ne zaman oldu bilmiyorum ama kötü biri olmak istedim, oldum da ve hayallerimde sadece ben vardım. Ben en zengin kişi olacaktım, ben üniversiteyi bırakarak herkesten daha iyi olacaktım, ben sıfırdan devler yaratacaktım… Artık kimse umrumda değildi. Sadece başarılı olmalıydım, okulu bırakma garantim olmalıydı, bu ülkeden kaçmalıydım… Sonra özümden uzaklaşmalıydım çünkü izlediğimiz her şeyde mutlular, başarılar bizdeki sınırları aşanlardı, iyilikten, etikten, dinden uzak olanlardı. Benim özüm ise tam tersiydi ve benim yaşadığım yaşam sıkıcıydı. Değişmeliydim, büyük değişmeliydim…

Deneyebildiğim her şeyi denedim. Kötü de oldum iyi de, aşırı mantıkçı da oldum, tamamen duygusal da, üniversiteyi de bıraktım, kendi işimi de kurdum, yurt dışında yaşamamın kapısını da açtım, sıfırdan kendi paramı da kazanmaya başladım… Ama bir şeyler olmuyordu, eksikti. Yapmak istediğim ne varsa yapıyordum ama hep eksiktim, tatmin olamıyordum. Yani nedendi bu durum? Her kutbu deneyen biri neden tatmin edici olanı bulamıyordu? Bu soruların cevabına da son zamanlarda izlediklerim sayesinde ulaştım. Tüm izlediklerim de başarılı olanlar da mutlu olanlar da ortak şeylere sahipti ama ben bunlara yanlış taraftan bakıyordum. Ben hep yüzeysel bakıyordum.

O izlediklerimde gördüm ki insan özünde ne ise, iyiyse, hayatını biriyle paylaşıyorsa, mutlu olduğu şeyi yapıyorsa istediği her şey oluyordu. Başkaları gibi olmaya çalışmak, sadece kendin için yaşamak, sevgiyi, duyguları yok saymak, manevi tarafı yok saymak, etiği yok saymak hiçbir şey kazandırmıyordu.

Mesele denemek değildi. Mesele sadece neyin senin için doğru olduğunu bilip ona göre devam etmekti. Doğrular ise yaşadıklarımızla ortaya çıkıyordu zaten. Benim için de ortaya çıkmıştı, yani en azından bu son zamanlarda daha iyi anladım. Ben özümde ne varsa onu kabul edip onunla yaşamalıydım. Ben başarılı olmalıydım ama bunu insanlara kanıtlamak için değil ben istediğim için, başarıyı sevdiğim için başarılı olmalıydım. İyi biri olmalıydım çünkü inancım bunu gerektiriyordu ve iyi olmayı, insanlara yardımcı olmayı da seviyordum. Zengin olmalıydım ama kazandığım kadar da dağıtmalıydım çünkü gördüm ki para denilen şeyi dağıtınca, ihtiyacı olanlara verince, insanları güldürünce değeri oluyor. Duygusal da olmalıydım, mantısal da çünkü özümde ikisi de vardı ve ben bunlarla yaşamayı öğrenmeliydim. Büyük riskler almalıydım çünkü eğlenceli ve kazancı büyüktü ama bu riskleri iyi de hesaplamalıydım yoksa sonu hüsran oluyordu….

Şimdi baştaki soruya geri dönelim en büyük hayalim ne? En büyük hayalim, mümkünse hayatımı adayacağım biriyle iyi biri olarak, iyinin sınırlarından çıkmayarak, insanlara her anlamda yardımcı olarak, yazarak, okuyarak, sevginin olduğu, mutluluğun olduğu, başarının alternatif yollara da sağlanabileceğinin kanıtı olan bir yaşam sürmek.

Peki ya sen nasıl bir yaşam sürmek istiyorsun? Bu soruyu sordun mu kendine ve korkmadan cevaplayabildin mi? Bir tutam cesaretten kimsenin hayatı alt üst olmaz ama muhteşem olabilir…

Share This Post

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.